Komunikacja miejska w Łodzi i okolicach
Wiadomości - Z prasy i sieci
 T  Tramwaj zostaje, ale ulgi nie!

Między Pabianicami a Łodzią będzie można podróżować tramwajem, cena normalnych biletów zostanie obniżona, znikną natomiast ulgowe - to efekt porozumienia, jakie zawarły władze Pabianic z łódzką spółką MPK, która świadczy dla miasta usługi komunikacyjne.

Kursowanie tramwaju od drugiego półrocza stało pod dużym znakiem zapytania, gdyż strony miały rozbieżne zdania dotyczące warunków dalszej umowy (obecna obowiązuje tylko do 30 czerwca). Łódź stawiała twarde warunki.

- Usłyszeliśmy, że jeśli zapłacimy spółce 2 miliony złotych, to będzie ona obsługiwać linię na trasie od ul. Wiejskiej w Pabianicach do Chocianowic, a pasażerowie mogą jeździć nawet darmo - mówi prezydent Zbigniew Dychto. - Drugą propozycją była sprzedaż biletów przez miasto. Tylko że z tego dwóch milionów nie uzbieramy, a różnicę i tak musielibyśmy pokryć. Do tego dochodzi 400 tys. zł za utrzymanie torowiska i trakcji elektrycznej. Nie stać nas na to.

Ostatecznie została podjęta decyzja, że na przejazd pomiędzy Pabianicami a Chocianowicami będzie obowiązywać jeden bilet - za 1,80 zł.

Ci, którzy do tej pory kupowali normalne po 2,40 zł - zyskają. W gorszej sytuacji znaleźli się uczniowie, studenci, emeryci, renciści, niepełnosprawni i wszyscy mający dotąd prawo do ulgowych przejazdów. Teraz zamiast 1,20 zł będą musieli płacić za każdą podróż tramwajem o 60 groszy więcej. Normalny bilet będzie też obowiązywał starszych pasażerów, którzy do tej pory w ogóle nie mieli obowiązku ich kupowania.

Zawarte z Łodzią porozumienie obowiązuje do końca roku. Na wprowadzenie nowej ceny biletu muszą jeszcze wydać zgodę miejscy radni. Na razie, ze względu na budowę Ikei, pomiędzy Pabianicami a Łodzią kursują autobusy. Ruch tramwaju ma być wznowiony w sierpniu.


Źródło: Express Ilustrowany, 12.06.2009r.
http://pabianice.naszemiasto.pl/wydarzenia/1011215.html

[Strona główna] [Z prasy i sieci]
Aktualizacja:
19.06.2009
http://kmlodz.friko.pl - Komunikacja miejska w Łodzi i okolicach