Komunikacja miejska w Łodzi i okolicach
Wiadomości - Artykuły
 T  80-lecie linii lutomierskiej

W sobotę, 4 lipca 2009, odbyła się impreza z okazji 80 rocznicy uruchomienia linii tramwajowej do Lutomierska. Przejazd zorganizowało stowarzyszenie Klub Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi we współpracy ze spółką MPK Łódź, która podstawiła zabytkowy skład wagonów typu 5N.

Pierwszy tramwaj w kierunku Lutomierska pojechał 1 lipca 1929 roku. Trasa do 1931 roku kończyła się wówczas przy drodze do Kazimierza, gdyż nie było jeszcze gotowego mostu nad rzeką Ner. Dzisiaj jest to przedostatni przystanek na trasie, a tramwaje zawracają na pętli tramwajowej okalającej lutomierski rynek.

Przejazd rozpoczął się o godzinie 9-ej na pętli Północna, po czym dawną trasą linii 43 (obowiązującą od 1 stycznia 1956 do 31 stycznia 2000 roku). Ulicami Północną, Ogrodową, Zachodnią, Legionów, Konstantynowską tramwaj dojechał do zajezdni Brus, gdzie odbyło się krzyżowanie z planowym tramwajem 43bis wyjeżdżającym zajezdni w kierunku Łodzi. Kolejnym punktem był trójkąt manewrowy w Konstantynowie, gdzie przy okazji fotostopu przepuszczone zostały tramwaje linii 43 jadące w kierunku Łodzi i Lutomierska. Za tym drugim wycieczka wyruszyła dalej. Kilkuastominutowy fotostop odbył się na prawie 80-letnim moście w Lutomiersku, po czym osiągnięto rynek w Lutomiersku, skąd miał ruszać tramwaj rozkładowy. W drodze powrotnej odwiedzona została pętla Zdrowie, na której skład 5N+5ND zawraca w każdą niedzielę lata jako tramwaj linii "0". Z pętli Północna przez trasę ŁTR-u tramwaj zjechał do zajezdni Dąbrowskiego, gdzie stacjonuje na codzień.

Zdjęcia z przejazduSkład 5N+5ND na pętli przy ul.Północnej

Przed zajezdnią Brus znajdującą się przy ul.Konstantynowskiej w Łodzi

Trójkąt manewrowy i mijanka przy parku w Konstantynowie Łódzkim

Most w Lutomiersku

Pętla na rynku w Lutomiersku, obecnie jest to plac Jana Pawła II

Pętla Zdrowie

Oryginalna tablica boczna ze zbiorów Muzeum Komunikacji Miejskiej

Tablica okolicznościowa przygotowana przez Jakuba Tarkę, jednego ze członków KMST.
[Strona główna] [Artykuły]
Aktualizacja:
06.07.2009
http://kmlodz.friko.pl - Komunikacja miejska w Łodzi i okolicach