Komunikacja miejska w Łodzi i okolicach
Wiadomości - Aktualności
 T  Tramwaj w Pabianicach zniknie na zawsze ?
Od poniedziałku, 18 maja, zostaje zawieszona linia tramwajowa P kursująca z Chocianowic do Pabianic. Niestety, data ta może oznaczać koniec ponad 108-letniej historii komunikacji tramwajowej pomiędzy Łodzią a Pabianicami.

Zawieszenie kursowania tramwajów do Pabianic na związek z przebudową ulicy Pabianickiej na odcinku od Chocianowic do granicy Łodzi. Torowisko tramwajowe zostanie przesunięte odcinkami nawet o kilkadziesiąt metrów od obecnego miejsca przebiegu, powstaje też nowa pętla przy budowanym centrum handlowym IKEA. Układ torowy pętli będzie umożliwiał wjazd i wyjazd od strony Łodzi oraz Pabianic. Jednakże wobec wahania władz tego drugiego miasta w sprawie utrzymywania linii tramwajowej może okazać się, że częścią nowego torowiska nie pojedzie żaden tramwaj.

Obecnie do Pabianic kursuje komercyjna linia tramwajowa P, do której funkcjonowania Pabianice i leżący między nimi a Łodzią Ksawerów nie dopłacają ani złotówki. W Pabianicach dokonuje się jedynie bieżących napraw infrastruktury, Ksawerów całkowicie zaniedbuje swój odcinek.

W związku z fatalnym stanem infrastruktury oraz sporem dotyczącym cen biletów MPK Łódź wypowiedziało Pabianicom, w lipcu ubiegłego roku, umowę na świadczenie usług przewozowych. Podpisanie nowej, mimo upływającego czasu, nie nastąpiło. Władze Pabianic poważnie zastanawiają się nad wprowadzeniem komunikacji autobusowej obsługiwanej przez Miejski Zakład Komunikacyjny, który co ciekawe nie posiada dostatecznej liczby autobusów. Miasto nie ma też pieniędzy na zakup nowych, a MZK jest zadłużone na kwotę 10 mln zł, których spłata rozłożona jest do 2023 roku. Ostateczne rozmowy pomiędzy spółką MPK Łódź, a władzami Pabianic i Ksawerowa mają odbyć się we wtorek, 19 maja.

Sprawa przedstawia się kuriozalnie, gdyż w 2001 roku podpisano (w tym władze Pabianic) list intencyjny w sprawie Łódzkiego Tramwaju Regionalnego, który według założeń miał połączyć Pabianice z Łodzią i Zgierzem. Czy zamiast nowoczesnej linii tramwajowej w Pabianicach będą tylko wystające fragmenty starych szyn?
[Strona główna] [Aktualności]
Aktualizacja:
16.05.2009
http://kmlodz.friko.pl - Komunikacja miejska w Łodzi i okolicach